Lander University Announces Fall 2022 Graduates

0
10
2022 Graduates

Lander University conferred both bachelor’s and master’s degrees upon the Fall 2022 graduating class during the 166thCommencement Ceremony on Dec. 14. Elizabeth Snipes, a professor of art and 2022 Distinguished Professor of the Year, delivered the keynote address during the 10 a.m. and 2 p.m. ceremonies held in Finis Horne Arena.

Honor status was bestowed on baccalaureate degree graduates based on their final grade point average (GPA). Those receiving distinction for their academic achievements are indicated as below.

  • summa cum laude is awarded to graduates with a cumulative GPA of 3.90 or higher.
  • magna cum laude is awarded to graduates with a cumulative GPA of 3.75-3.89.
  • cum laude is awarded to graduates with a cumulative GPA of 3.50-3.74.
  • Golden L. Award is given to graduates who earned a cumulative GPA of 3.50 or higher, during the last 60 hours of instruction at Lander.
  • Thayer Award is given to the graduate with the highest grade point average of any member of the University’s graduating class for Spring 2022.

South Carolina

Abbeville

Sally Katelyn Love Bowie, B.S. in Early Childhood Education, Golden L. Award; Kamiyah Shanice Brown, Master of Business Administration; Jacquelyn Danielle Coxe, B.S. in Early Childhood Education; Savannah Overholt Holliday, B.S. in Nursing, summa sum laude and Golden L. Award; Ashton Drake Johnson, B.S. in Early Childhood Education, Golden L. Award; Ashlyn Miller, B.S. in Psychology, cum laude and Golden L. Award; Ashlann Elizabeth Peacon, B.S. in Psychology; and Calin Breanna Wharton, Master of Business Administration.

Aiken

Kylie Anne Groomes, B.S. in History, cum laude and Golden L. Award; Brittany Lynn Matranga, B.S. in Psychology; and Talia Latrice Pollard, B.S. in Human Services.

Anderson

Hannah Rose Bauer, B.S. in Nursing; Jackson Tull Bryant, B.S. in Media and Communication, magna cum laude and Golden L. Award; Timia Dannae Cunningham, Master of Business Administration; Delois Jovnne Calvina John, B.S. in Human Services, cum laude; Dustin Wade Jones, B.S. in Nursing, summa cum laude and Golden L. Award; and Ivana Yasmin Ochoa, B.S. in Business Administration.

Batesburg-Leesville

Logan Christopher Koon, B.S. in Business Administration, Golden L. Award.

Belton

Seth Thomas Cook, B.S. in Exercise Science; and Kelly Clardy Young, B.S. in Business Administration.

Bluffton

Shadaisha Keesha Altacho Watson, B.S. in Nursing, cum laude.

Blythewood

Isabella Madison Butler, B.S. in Psychology; and Arianna Janai Wilson, B.S. in Nursing.

Boiling Springs

Trevor Joseph Bertha, B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award.

Bowman

Ivyaun Kenaya Williams, B.S. in Nursing.

Bradley

Airen Alphonso Devlin, B.S. in Business Administration, Golden L. Award; and Emilie Aiton Nelson, B.S. in Nursing.

Calhoun Falls

Joseph Keith Hutchison, Bachelor of Applied Science in Business Administration.

Chapin

Katherine Garrett Arthur, B.S. in Nursing, cum laude and Golden L. Award; Desmond J. Ashford, B.A. in Visual Art; Marquand Antoine Ahmad Bowers, B.S. in Psychology; and Evan Hatch, Master of Business Administration.

Charleston

Olivia Gail Brazelton, B.S. in Interdisciplinary Studies, cum laude and Golden L. Award; Jonah Isaac Miller, B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award; Sidney Raynard Robinson, B.S. in Media and Communication; Monica Charlotte Skinner, Master of Science in Emergency Management; and Aneyah Nicole Williams, Master of Science in Emergency Management.

Chesterfield

Taylor Lee Demby, Master of Business Administration; and Janice Leigh Graham, Master in Education in Teaching and Learning.

Clarks Hill

Daishawna Lanica Gilyard, B.S. in Criminology, Golden L. Award.

Clinton

Hannah Katherine Beaty, Bachelor of Applied Science in Business Administration; and Makenzie Jordon Gault, B.S. in Business Administration.

Clover

Tyler John Anderson, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award.

Columbia

Leah Catherine Austin, Master of Education in Montessori Education; Timia Kalife Benson-Gibbs, B.S. in Nursing; LaDawn Kendra Cann, B.S. in Nursing, cum laude and Golden L. Award; Deona Ymani Goodwin, B.S. in Business Administration; Beatrice Hernandez-Morales, B.S. in Health Promotion and Wellness; Melinda Elina Ingwersen, B.S. in Business Administration; Makayla Shanise Weeks, B.S. in Biology; and Brooke Noelle Wenning, B.S. in Human Services.

Darlington

Shakirah Evelyn Louise Jackson, B.S. in Business Administration; and Nyasia Yvonna James, B.S. in Nursing.

Easley

Jaylen Lynette O’Brien Carter, B.S. in Nursing; Cara Grace Madden, B.S. in Nursing; and Lilibeth Paez, B.S. in Human Services.

Florence

Kristina Doriety Burch, Master of Science in Emergency Management; Jada Scherrie Dix, B.S. in Nursing, Golden L. Award; Megan Moore Driggers, Master of Science in Emergency Management; and Sabrina Amanda McElveen, B.S. in Nursing.

Fort Mill

Lauren Elizabeth Collie, B.S. in Nursing, cum laude and Golden L. Award; Matthew David Alan Heidenreich, B.S. in Mass Communication and Media Studies; and Mikayla Kristine Snyder, B.S. in Nursing.

Fountain Inn

Ashley Daniela Garcia, Bachelor of Fine Arts in Visual Art, summa cum laude and Golden L. Award; and Perri Rene Oliver, B.S. in Psychology, Golden L. Award.

Gilbert

Brandon J. Blankenship, B.S. in Mass Communication and Media Studies, cum laude and Golden L. Award; and Alexis Marie Freeman, B.S. in Nursing.

Graniteville

Destiny Kaye Ford, B.S. in Psychology, magna cum laude and Golden L. Award; Madilyn Kaye Reed, B.S. in Exercise Science, cum laude and Golden L. Award; and Quenton Deon Washington, B.S. in Psychology.

Gray Court

Beverly Nyasha Matsiwe, B.S. in Business Administration.

Greenville

Shela Laurice Brown, Master of Science in Emergency Management; Sabria Denae Delaine, B.S. in Business Administration; Dahlia Brianne Dendy, B.S. in Health Promotion and Wellness; Jessica Lane Hudson, B.S. in Human Services; Haley Brianne Hulse, B.S. in Business Administration; Abigail Marie Macias, B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award; Benjamin Bernard Miles, B.S. in Biology; Drew Robert Pauley, B.S. in Nursing, Pamela Elizabeth Rouse, B.S. in Early Childhood Education, Golden L. Award; Anahi Santos, B.S. in Business Administration; and Juana Maribel Simon, B.S. in Criminology and B.A. in Spanish.

Greenwood

Ansley Meagan Bain, B.S. in Nursing; Alexandra Marie Bennett, B.S. in Biology; Erin McKenna Bishop, B.S. in Business Administration, Golden L. Award; Ryan Nicholas Boggs, B.S. in Interdisciplinary Studies; Anna Grace Brewster, B.S. in Elementary Education, cum laude and Golden L. Award; Myra Laishima Cason, B.S. in Business Administration; Tyra Lenae’ Cason, B.S. in Sociology; Catherine Ann Fleming, B.S. in Chemistry, cum laude; Brooke Leigh Haynie, Master of Science in Management; Erik Michael Haynie, B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award; Tyler Coy Hedrick, B.S. in Business Administration, Golden L. Award; Caroline Elizabeth Hinzman, B.S. in Elementary Education, magna cum laude and Golden L. Award; Kendall Nicole James, B.S. in Physical Education (K-12 Certification); Garrett Houston Major, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award; Elizabeth Ann McCune, Master of Business Administration; Ebony Monique Nance, B.S. in Human Services; Aubin DeMarcus Payne, Bachelor of Applied Science in Business Administration; Aaron Jermaine Quarles, Master of Business Administration; Gabrielle Marie Rogers, B.S. in Biology, cum laude; Tara Lee Rose, B.S. in Nursing; Richard Todd Shearer, B.S. in Business Administration; Khamoni Alexia Dejsean Smith, Master of Business Administration; Stephen Thomas Underhill, B.S. in Music (K-12 Certification); Abigail Sterling Waters, B.S. in Nursing, cum laude; Olivia McKenzie Weeks, B.S. in Media and Communication, cum laude and Golden L. Award; and Sara Grace Young, B.S. in Business Administration, Golden L. Award.

Greer

Lauren Nicole Bennett, B.S. in Nursing; and Alexander Lopez, B.S. in Business Administration.

Hampton

Joseph Romon Gray, B.S. in Business Administration, Golden L. Award; and Haley Summer McAlhaney, B.S. in Nursing.

Hanahan

Lydia Danielle O’Neal, B.S. in Nursing, cum laude.

Hartsville

Tikeyia Zan’Quavia James, B.S. in Nursing.

Heath Springs

Alexus Alicandria Cornelius, B.S. in Elementary Education, cum laude and Golden L. Award.

Hickory Tavern

Nicole Ann Whitt, B.S. in Early Childhood Education, cum laude and Golden L. Award.

Hilton Head Island

Christopher Jamal Wshington, B.S. in Business Administration.

Hodges

Karey Lee Boland, B.A. in English; and Mary BoBo Pascuzzo, Master of Business Administration.

Honea Path

Thomas Allan Robinson Jr., Bachelor of Applied Science in Business Administration, Golden L. Award.

Hopkins

Breshay Shi’On Johnson, Master of Education in Teaching and Learning; and Niya Faye Richardson, B.S. in Media and Communication, Golden L. Award.

Inman

Genie Gordon Bennett, Bachelor of Applied Science in Business Administration, Golden L. Award.

Irmo

Fallon Marie Griffy, Master of Education in Teaching and Learning; and William Douglas Mikeal, Master of Science in Management.

Jenkinsville

Nasia Bre’Nay Adams, B.S. in Criminology.

Johnston

Jeniyha Kwaszariya Padgett, B.S. in Nursing; and Neilysha Ton’ye Plair, B.S. in Business Administration, Golden L. Award.

Lake City

Janae R. Chandler, B.S. in Business Administration, magna cum laude and Golden L. Award; and Alana Janae Fulmore, B.S. in Nursing.

Lancaster

Ethan Nicholas Funderburk, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award.

Laurens

Mancel Scott Brewington, B.S. in Early Childhood Education; Anna B. Mitchum, Master of Business Administration; McKenzie Harding Parris, B.S. in Psychology, Golden L. Award; and Jacob Ethan Shearer, Master of Business Administration.

Leesville

Georgina Galvan, B.S. in Elementary Education, cum laude and Golden L. Award; and Courtney Marie Quattlebaum, B.S. in Nursing.

Lexington

Trisha Marie Boatwright, B.S. in Early Childhood Education, magna cum laude and Golden L. Award; Michelle Lynn Brown, Master of Business Administration; Lacey Anne Dillon, B.S. in Business Administration; Daniel James Eddy, B.S. in Business Administration; Marisa Gabrielle Garcia, B.S. in Early Childhood Education, cum laude and Golden L. Award; Jordon Lorraine Harsey, B.S. in Psychology, magna cum laude and Golden L. Award; Kristen Lynette Inman, Master of Business Administration; Walker Samuel McDowell, Bachelor of Applied Science in Business Administration; Justin Ray Smith, Bachelor of Applied Science in Business Administration, cum laude and Golden L. Award; and Alexis Victoria Stone, B.S. in Biology.

Little Mountain

Tiffany Lea Livingston, B.S. in Psychology, magna cum laude and Golden L. Award; and Margaret Holloway White, B.S. in Business Administration, Golden L. Award.

Lugoff

Tori Kiana Gautier, B.S. in Business Administration; and Brandon Alan Lankford, B.S. in Nursing, cum laude and Golden L. Award.

Mauldin

Catherine Rose McKee, B.A. in Spanish and B.S. in Early Childhood Education, magna cum laude and Golden L. Award.

McClellanville

Savannah McClellan Epps, Master of Business Administration.

McCormick

Allisa Michelle Bell, B.S. in Psychology.

Moncks Corner

Austin Cannon Gregory, B.S. in Business Administration.

Mount Pleasant

Micah Ann Spickerman, B.S. in Nursing, cum laude.

Myrtle Beach

Brianna Eudora Elizabeth Shumate, Bachelor of Fine Arts in Visual Art, cum laude; and Praise Christian Thorsen, Master of Business Administration.

Newberry

Jada Blackmon, B.S. in Psychology; and Taylor Ruff Swygert, B.S. in Business Administration, Golden L. Award.

Ninety Six

JaKayla De’Necia Brown, B.S. in Nursing; Melissa Dawn Ferqueron, Master of Business Administration; Hannah Joy Matthews, B.S. in Elementary Education, summa cum laude and Golden L. Award; and Isabel Alysse Price, B.S. in Psychology.

North Augusta

Kristyanna Eyahgenae Blacks, B.S. in Exercise Science; and Sarah Dorthell Crews, Master of Science in Management.

North Charleston

Kayla Nicole Holladay, B.S. in Health Promotion and Wellness; Jada Tanee’ Miller, B.S. in Nursing; and Heaven Chardae Ravenel, B.S. in Business Administration, Golden L. Award.

North Myrtle Beach

Matthew Patrick Griego, B.A. in English.

Orangeburg

Ebonee Obreona Simon, B.S. in Nursing, Golden L. Award.

Pelzer

Wesley Reed Howard, B.S. in Exercise Science.

Prosperity

Lauren Elizabeth Shealy, B.S. in Nursing, Golden L. Award.

Ravenel

Matthew Thomas King, B.S. in Business Administration, magna cum laude and Golden L. Award.

Ridgeville

Stephen Wiggins Kinard III, B.S. in Business Administration.

Rock Hill

Lucia Victoria Petrovich, Bachelor of Applied Science in Business Administration; and Katlyn Rae Withner Skaggs, Master of Business Administration.

Saint Stephen

Diamond She’Maya Davis, Master of Business Administration; and Treyvoris Evans, B.S. in Criminology.

Salem                                                  

Victoria L. Wilbanks, B.S. in Business Administration.

Salley

Tanner Channing Turner, B.S. in Physical Education (K-12 Certification).

Saluda

Christopher M. Cockrell, Master of Science in Emergency Management; Allison Lynn Devore, Bachelor of Design in Graphic and Interactive Media, magna cum laude and Golden L. Award; Natallia L’mya Lott, B.S. in Health Promotion and Wellness; and Drayton Avery Rowe, Master of Arts in Teaching in Visual Art (K-12).

Simpsonville

Halie Sidney Finotti, B.S. in Health Promotion and Wellness; Tommy Kirk Teaster, B.S. in Business Administration; and Aly Mary Wright, B.S. in Nursing.

Spartanburg

Iesha Somone Brown, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award; Chandler P. Harris, B.S. in Media and Communication; Ansley Beth Lawson, Bachelor of Applied Science in Business Administration; and Jenny Tellez, B.S. in Nursing.

Summerville

Melanie Michelle Murray, B.A. in English, cum laude, Golden L. Award.

Sumter

Laiana Destini Brimmer, B.S. in Business Administration.

Taylors

Ada Nelly Gutierrez-Casarrubias, B.S. in Human Services; and Cheyenne Faith Hubbard, Master of Business Administration.

Travelers Rest

Kimberly Sue Sizemore, B.S. in Nursing.

Union

Me’Aria Ty’chermane Thompson, B.S. in Nursing, cum laude, Golden L. Award.

Varnville

Ashia Monique Doctor, Master of Business Administration.

Walterboro

Robin Rene’ Rutan, B.S. in Nursing.

Ware Shoals

Deborah Crenshaw Nygro, Master of Science in Emergency Management; and Kennedi Hal’Lee Smith, B.S. in Media and Communication.

Waterloo

Margaret Maggard, B.S. in Human Services.

West Columbia

Keishauna Latrice Fountain, B.S. in Business Administration, cum laude, Golden L. Award; and Landers Malik Morris, B.S. in Business Administration, Golden L. Award.

Westminster

Cameron Stone Black, B.S. in Nursing; and Benjamin Victor Duvall, B.S. in Physical Education (K-12 Certification).

Williamston

Kaitlyn Grace Ragsdale, B.S. in Mass Communication and Media Studies.

Winnsboro

Kimberly Jessica Albert, B.S. in Nursing.

Woodruff

Kathryn Amanda Allred, Bachelor of Applied Science in Business Administration, Golden L. Award; David Reed Green, B.S. in Criminology; Molli Ann Littlefield, B.S. in Nursing, magna cum laude and Golden L. Award; and Sierra LeeAnn Thoreson, B.S. in Psychology, summa cum laude and Golden L. Award.

York

Rylee Nicole Courtney, B.S. in Psychology.

Out of State

Colorado

McKayla Colleen Cully, of Colorado Springs, B.S. in Business Administration.

Florida

Darian Acosta, of Miami, B.S. in Business Administration; Luc Davis Atchley, of Sanford, B.S. in Business, magna cum laude, Golden L. Award; Tesa Elisabet Simmons, of Oviedo, B.S. in Nursing; Cheyenne Dawn Spratlin, of Lawtey, B.S. in Nursing, Golden L. Award; and Justin Wager, of Orange Park, Master of Business Administration.

Georgia

Brittni Chantell Johnson, of Athens, Master of Arts in Teaching in Visual Art (K-12); Aaron Trevor Kirkland, of Milledgeville, B.S. in Exercise Science; and Liticia Carolyn Weissinger, of Grayson, Master of Education in Teaching and Learning.

Hawaii

Robert Corpuz Lazo, of Honolulu, B.S. in Political Science.

Minnesota

Jordan Yvonne Mallory, of Duluth, B.S. in Interdisciplinary Studies.

New York

Markeyes Antwan Maxwell, of Niagara Falls, B.S. in Business Administration, Golden L. Award.

North Carolina

Seren Scott Krishinger, of Hendersonville, B.S. in Sociology and B.S. in Psychology, magna cum laude and Golden L. Award.

Puerto Rico

Patricia Pantoja, of Barceloneta, B.S. in Business Administration, summa cum laude, Golden L. Award.

Tennessee

Devin Diana Fry, of Johnson City, B.S. in Health Promotion and Wellness.

Virginia

Andrew John Dappen, of Haymarket, Master of Business Administration.

West Virginia

Selvon Tyrel Drayton, of Martinsburg, B.S. in Biology; and Caitlin Renee Jacobs, of Parkersburg, B.A. in Humanities and B.S. in History.

International

France

Alistair Danjon, of Prunay, B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award.

Sweden

Eric Olle Samuel Maardh, of Stockholm, B.S. in Business Administration, summa cum laude, Golden L. Award and Thayer Award.

United Kingdom

Harry Bircumshaw, of Mansfield, B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award; Max Richard Bolton, of Essex, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award; Joseph Michael Edward Linley, of London, B.S. in Business Administration, cum laude and Golden L. Award; Max John McNulty, of Birmingham, B.S. in Business Administration, summa cum laude and Golden L. Award; and Jed Abraham Smith, of Benfleet, B.S. in Business Administration.

advertise on lu forum

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here